Skip to content

Winner for 1958

Ronald Steuart
The Cliff

Winner: Wynne Prize 1958


Finalists for 1958

  • Edgar Edward Aavik - Agape
  • Uldis Abolins - Peach Trees
  • John Allcot - Fishing Boats, Cairns, Queensland
  • Alan D Baker - Narellan
  • Syd Baron - Possession
  • Frederic Bates - Circular Quay
  • Frederic Bates - Bridge Behind the Willows
  • B P Bertram - Eve
  • Mary Brady - Quiet Morning, Botany Bay
  • Charles William Bush - Summer Storm at Woodstock
  • Charles William Bush - Exhibition Street, Night
  • Herbert Carstens - The Market Garden
  • H Kenneth Cook - Hyde Park, '59
  • Ted Creasey - Canefields
  • Howard Cunningham - Off Bermagui, N.S.W. Coast
  • Elsie Dangerfield - Harbourside
  • Elsie Dangerfield - South Coast Landscape
  • Ronald A Davis - Landscape, Yass, N.S.W.
  • Elsie May Dye - Mosman Boat Shed
  • Harry Emmett - Katoomba Landscape
  • Alison Faulkner - The Twins
  • Mollie Flaxman - Hispaniola
  • Mollie Flaxman - Late Afternoon, Yarramundi
  • Bruce Fletcher - Windy Day, Frankston
  • Claudia Forbes Woodgate - At Clontarf
  • Len Fox - View Over Woolloomooloo
  • Reuben Gibson - Botany Street
  • Kit Goninon - Out Appin Way
  • Kenneth Green - Rouse Hill
  • Kenneth Green - Old Windsor
  • Alan R Grieve - Burnt Banksias
  • Alan R Grieve - Quarry
  • Roger M Hallett - Hotel Bristol
  • Henry Aloysius Hanke - Storm Over the Bay
  • Allan Hansen - Sunday Afternoon
  • Allan Hansen - King's Cross
  • H F Weaver Hawkins - River Bank
  • H F Weaver Hawkins - Steps
  • Sali Herman - Spring Cleaning
  • Sali Herman - Colonial Castle
  • Graeme Inson - Road to Picton
  • Peter James - Boulders
  • Arthur Johnson - King's Cross, Sydney
  • Molly Johnson - The Boat
  • Donald Kemp - Beenleigh Canefields
  • Garrett Kingsley - The Creek
  • George W Laszlo - Yowie Bay
  • George W Laszlo - Spring
  • George F Lawrence - Culburra
  • Leonard H Long - The Old Redhill Homestead, Bowning, N.S.W.
  • Leonard H Long - West Coast Country, Tasmania
  • Lilie Lowe - Windsor, N.S.W.
  • Angus MacDonald - Old Sydney
  • H Marshall - Aboriginal Head
  • Harry McDonald - Angophoras
  • Jack McDonogh - Bathurst Country
  • Mary McGregor - Outback
  • Mary McGregor - Side Road, Richmond
  • Charles Meere - From the Porch
  • Max Middleton - The Tip
  • Max Middleton - The Burnt Log
  • John D Moore - Blue Mountains, N.S.W.
  • Miriam Moxham - Old North Sydney
  • May Neill - Farmyard Track
  • May Neill - Axeman Spare the Trees
  • William Pidgeon - Hills at Wingen
  • Douglas Pratt - Duckhole Creek, Horton Valley
  • Douglas Pratt - The Horton Valley
  • Arthur Evan Read - The Little Jetty, Endeavour River
  • John Rigby - Wynnum Creek, Brisbane
  • Kenneth Roggenkamp - Black-Boys, Queensland
  • T John Santry - Houses, McMahon's Point
  • J Lindsay Sever - Warriewood
  • Gilbert Smith - Wet Evening, Alfred Park, Parramatta
  • Joshua Smith - King Street, Sydney
  • Joshua Smith - Domain Gardeners Pose
  • Mervyn Smith - Newcastle II
  • Lance Vaiben Solomon - Southerly Weather, Broken Bay
  • Lance Vaiben Solomon - In September
  • Frank H Spears - Still Waters
  • Frank H Spears - The Creek Bed
  • Jeanette Stedman - Backwash, Balmain
  • Jeanette Stedman - Industry, Port Kembla
  • Barry Stern - After the Fire
  • Ronald Steuart - The Cliff
  • Ronald Steuart - Nor-Easter
  • C G Taylor - Wind at Dawn, Lane Cove River
  • Graham A Thorley - Winter
  • Mary Troy - Early Morning Walk
  • Mary Troy - Red Roofs
  • John R Upton - Minto Pastoral
  • John R Upton - The Track to the Farm
  • Phyllis Paulina Waterhouse - River Yarra
  • Dick Watkins - Houses, Kirribilli
  • Elsie Webster - Bush Fire Weather
  • Rhys Williams - Morning from the Domain
  • Barry Willis King - J. C.
  • Reinis Zusters - Bush Scene
  • Theodore de Roty Fodone - The Sydney Domain
  • Frank K de Silva - Evening on the Samford Range, Queensland