Skip to content

Winners for 1983

David Rankin
Life Along the Coast

Winner: Wynne Prize 1983

Eva Kubbos
Reflections - North Coast

Winner: Pring Prize 1983

Elwyn Lynn
Harvest, Junee

Winner: Trustees' Watercolour Prize 1983


Finalists for 1983

  • Judith Alexandrovics - Melbourne Versus Sydney
  • Suzanne Archer - Terminal
  • David Aspden - Forty Baskets
  • David Aspden - Burnt Landscape; Arnhem Land
  • Nancy Borlase - Haunt of the Currawongs
  • Hilary Burrows - City Swimming Pool III
  • John Caldwell - Grose Gorge
  • John Caldwell - After Winter Rain
  • John Coburn - Desert Landscape
  • John Coburn - Earth IV
  • William Delafield Cook - An Australian Haystack
  • Maximilian Feuerring - Landscape
  • John Firth-Smith - Port Phillip Bay
  • Richard Goodwin - Memorial to the New Dark Ages
  • Greg Hansell - Tin Shadows II
  • Greg Hansell - Tin Shadows I
  • Geoff Harvey - Scenic views to friends
  • Geoff Harvey - Scenic views of Sydney
  • Bernd Heinrich - Forms and Space
  • Frank Hodgkinson - The Kakadu Experience
  • Robert Jacks - Rajsck
  • Mimi Jaksic-Berger - Green Valley
  • Ken Johnson - Facets
  • Robert Juniper - Portrait of a Faded Town
  • Robert Juniper - Flight Over Lennonville
  • Malcolm King - Wymbarraku Dreaming
  • Eva Kubbos - Reflections - North Coast
  • Eva Kubbos - Rhythm of the Ocean
  • Felix La Roi - Spectators in Heat
  • Colin Lanceley - Where Three Dreams Cross Between Blue Rocks (Blue Mountains)
  • Sandra Leveson - Flight from Kandallah
  • Robert Liddicoat - Illuminated Headland
  • Elwyn Lynn - Harvest, Junee
  • Elwyn Lynn - Salt Lake Shore, Amadeus
  • Victoria Lynn - Rocky Plains, Eucumbene
  • Jeffrey Makin - Ash Wednesday
  • Noel McKenna - View from Glebe
  • Rodney Milgate - Bridge at Alcantara
  • Max Miller - Ziggurats
  • Valda Morris - The Headland
  • David Preston - On the Hawkesbury
  • Emanuel Raft - Relics and the Land
  • David Rankin - Life Along the Coast
  • Todd Rudd - Diaries of a Trogladyte During Gum Nut Months
  • Venita Salnajs - Tablelands
  • Peter Schipperheyn - Woman Bathing
  • Michael Shannon - Quarry at Axedale
  • Eric John Smith - Amber Light
  • Valerie Strong - Spring pond with Bells
  • Ann Taylor - Melaleuca Armillaris
  • Ann Thomson - Pentaplain
  • David Van Nunen - Heliotropical Rainforest
  • David Voight - September Rain
  • David Voight - The Bridges at Yarramalong
  • Vince Vozzo - First Time
  • Brett Whiteley - The Drought of 83 (Cootamundra, NSW)
  • Michael Winters - A Private View
  • Margaret Woodward - Spring in Old Man’s Valley
  • Reinis Zusters - Ritual Rock - Uluru