Skip to content

Winners for 1973

Clem Millward
Dry Landscape

Winner: Wynne Prize 1973

Frank McNamara
Yankalilla

Winner: Trustees' Watercolour Prize 1973

Lynn Tanner
Lakeside

Winner: Pring Prize 1973


Finalists for 1973

  • Coralie Armstrong - Bogan River
  • Oswald Blair - Spring Time Out West
  • Oswald Blair - The Packing Shed
  • John Brooke - Earth Crutch - Neville
  • Diana Buckley - Blue Terrain
  • Charles William Bush - Summer Storm Dunkeld
  • Patrick Carroll - Last light – Bathurst Plains
  • Judy Cassab - Circum Vision 3
  • Judy Cassab - Erosion
  • Peter Chapman - Hayshed
  • Margaret Coen - Flannel Flowers and Sandstone
  • H Kenneth Cook - Balmoral Beach Landscape
  • Frank Cullen - Scrub Country N.S.W.
  • Mario Ermer - Hunter Valley Landscape
  • James Fardoulys - Shearing the Champions at Tinnemburra, S.W.Q.
  • Marion Farley - Pastoral
  • Maximilian Feuerring - Landscape with Coral Tree
  • Darcy Forden - Hills near Canberra
  • Garran-Brown - Hungerford Creek, Cessnock
  • Clive Gledhill - Across the Harbour, From Bennelong Point
  • Les Graham - The Nepean and Penrith
  • Basil Hadley - Close up, in the Blackwood ranges
  • Don Hamilton - Stanthorpe Waterhole (Evening)
  • David Harrison - Burnt Out
  • Allan Hondow - Landscape 2
  • Allan Hondow - Landscape 1
  • Brenda Humble - Three Sisters
  • Graeme Inson - Bingo Players, Aboriginal Reserve, Bourke
  • Kenneth Jack - Townsville
  • Diana Johnston - Abandoned Mine
  • Marjory Johnston - Northern Landscape
  • Aprad Kinka - Dalmation Woman (Sculpture)
  • John Lennox - Water Lillies
  • Jeffrey Makin - Mertan [sic]
  • Richard Maude - Schema - Landscape
  • Alexei Mazin - Morning through my Window
  • Jack McDonogh - Macquarie River Country
  • Arthur McIntyre - Exit Summer
  • Barbara McKay - Wave
  • Frank McNamara - Yankalilla
  • Clem Millward - Dry Landscape
  • Allen J Mulcahy - Sea Wall, Botany Bay
  • May Neill - The Old Mine, Tasmania - Oil
  • Trevor Nixon - Tidal Backwater, Botany Bay
  • Lesley Pockley - Cement Works, Berrima
  • Kim Polomka - Landscape
  • Kim Polomka - Rhythm in Landscape
  • John Rigby - Samford
  • Geoffrey Ryan - Ormiston Gorge III
  • Henry Salkauskas - Festive Landscape
  • William Salmon - Configuration A5
  • David Schlunke - Little Bush Summer
  • Doug Sealy - Turon Reverie
  • Doug Sealy - Kurrajong Farm
  • Susan Sheridan - Bush Sculpture
  • Max Sherlock - Ibis Grassland
  • Lynn Tanner - Lakeside
  • Frank Werther - The Valley
  • Sheila White - Carr Street, North Sydney
  • Sue White - Nootambulla Gorge
  • Susan Wright - Deepwater
  • William Wright - Free Fall Through Art – Armon
  • Theodore de Roty Fodone - Grosse Valley