Skip to content

Winners for 1965

Sali Herman
The Red House

Winner: Wynne Prize 1965


Finalists for 1965

  • Uldis Abolins - Alpine Summer
  • Norma Allen - Red Landscape
  • Max Angus - River Landscape
  • Max Angus - Fallen Timber
  • Jean Appleton - Southern Tablelands
  • Dorothy Atkins - Paddington Pot-pourri
  • Frederic Bates - Summer at Lightning Ridge (Winner: Trustees' Watercolour Prize 1965)
  • Janna Bruce - The City No. 2
  • Janna Bruce - Rock Forms, Evening
  • Noel Burrows - Paddington Demolition
  • Charles William Bush - Quarry at Coimadai
  • Margaret Coen - Old peppermint gum near Jindabyne
  • Robert Curtis - Country Interlude
  • Robert Curtis - Winter Landscape
  • Neil Douglas - Enter the Wombat
  • George B Duncan - Road through the Valley
  • Robert Eadie - Hill End No. 3
  • Robert Eadie - Hill End No. 5
  • Stephen Earle - A Landscape Ago
  • John Eldershaw - Bush Tracks
  • Ruth Faerber - Ground Swell
  • Alison Faulkner - On the Slips at Clontarf
  • James E Finlay - Landscape
  • Claudia Forbes Woodgate - Rocks, North Coast
  • David Fowler - Ebb, Norman Creek
  • Samuel Fullbrook - Town on the Darling
  • Margaret M Gibson - Cottage Grove near Tamworth
  • Patricia Giles - Tasmanian Landscape
  • Patricia Giles - Mud Oysters
  • Peter Glass - Wilson's Promontory
  • Peter Glass - Towards Carlton
  • Thomas Gleghorn - Summer Landscape
  • Kenneth Green - Dry Season
  • Tom Green - Near Yamba
  • Alan R Grieve - Mount Conway, Chewings Range, Central Australia
  • Robert H Grieve - Spring Hillside
  • F Griffin Fisher - Landscape
  • F Griffin Fisher - The Sunburnt Country
  • Edward Hall - Windy Landscape in the South East
  • Henry Aloysius Hanke - The Brindabella Range
  • Allan Hansen - Dry Orchard
  • David Harrex - Squalls Across Slipyards, Hobart
  • Kevin 'Pro' Hart - Plague in the Lignum
  • HF Weaver Hawkins - Garden Landscape
  • Sali Herman - Redfern Scene
  • Sali Herman - The Red House
  • Graeme Inson - Old "Bellevue" Braidwood
  • Kenneth Jack - Inland Waterhole
  • Louis James - Burnt landscape
  • R Haughton James - Bushfire
  • Ronald R Kelly - Figures in Red Landscape
  • Brian Kewley - Cooktown
  • Jane King - Broken Skyline
  • Jane King - At Peace
  • Garrett Kingsley - February, Kurrajong
  • Eva Kubbos - Within a Landscape
  • Harold Lane - Breakfast Creek Bridge, Brisbane
  • Peter Laverty - Marine Surface
  • Peter Laverty - Outback Aftermath
  • Valerie Lazarus - Mist in the Bay
  • John Marrington - Morning, Sofala
  • Alan Martin - Research
  • Gordon Marwood - Morning, Mona Vale
  • Gordon Marwood - House at Seaforth
  • Vera D Massey - Autumn Gold
  • Jack McDonogh - Residence with Red Door
  • Frank McNamara - Lithosphere
  • Mary Norrie - Edge of Forest
  • Colin Parker - Gulf Country Bore
  • John Parry - Cape Schanck
  • John Parry - You Yangs
  • Charles Pettinger - Winter Landscape
  • Charles Pettinger - Red Landscape
  • Thomas Henley Pilgrim - Landscape Forms, McPherson Ranges
  • Lesley Pockley - Paddington
  • Douglas Pratt - North Western Landscape
  • Gwen Pratt - Incoming Tide
  • Max Ragless - Opal Diggings, White Cliffs
  • Arthur Evan Read - Lightning Ridge
  • Alison Rehfisch - Farmhouse, North Ryde
  • John Rigby - Billabong
  • Joy Roggenkamp - Coastline at Kokopo
  • Joy Roggenkamp - Kleinwata Plantation
  • Elizabeth Rooney - Red Summer
  • Joe Rose - In the Blue Mountains
  • Joe Rose - Newcastle
  • Henry Salkauskas - Landscape
  • T John Santry - Carcoar
  • David Schlunke - Ibises in Flight, III
  • Michael Shannon - Flinders Ranges Landscape
  • Roderick M Shaw - Snow on Eucumbene Quarry
  • Eric Smith - Yellow Ochre Landscape
  • Joshua Smith - Landscape, Outer Domain
  • Mervyn Smith - Opera House
  • Lance Vaiben Solomon - On the Ridge, Kulnura
  • Frank H Spears - The Quarry
  • Gordon A Speary - The Green Blind, Balmain
  • Jeanette Stedman - Rusting Away
  • Ronald Steuart - Reedy Landscape
  • Colin Still - Crossed Landscape
  • David Strachan - Evening
  • Lillian Sutherland - The Domain
  • Lillian Sutherland - The Trout Pool
  • Ilse Tauber - Seascape
  • C G Taylor - The Ferry
  • G K Townshend - Sea Piece
  • Ruth Tuck - Coffin Bay
  • Guy Warren - Mungo Brush
  • Guy Warren - Clearing
  • Phyllis Paulina Waterhouse - Resting Birds, Rye
  • E A Douglas Watson - Sounds in Sand
  • Colin Williams - Darlinghurst
  • Colin Williams - Demolition III
  • Fred Williams - Upwey Landscape
  • Rhys Williams - Bergers Beach, Cape Hawke
  • Margaret Woodward - Bush Edge
  • Reinis Zusters - Rocks Condemned
  • Theodore de Roty Fodone - Nullarbor
  • Frank K de Silva - She-oaks
  • Stan de Teliga - Across the Swamp
  • Yvonne du Moulin - Sun-drenched Harbour