Skip to content

Winners for 1960

L Scott Pendlebury
Old Farmhouse

Winner: Trustees' Watercolour Prize 1960


Finalists for 1960

  • Arthur Adams - Demolition, Redfern
  • John Allcot - Towards Evening
  • Vincent Arnall - Mother and Child
  • Allen K Barker - Journey to Unknown Country
  • Frederic Henry Bates - Afternoon Sun Breaks through
  • Frederic Henry Bates - October Snow, Wragges Corner
  • Joan Beck - Constructions, Edgecliff
  • Mary Beeston - Cook's Crossing
  • Viola Bromley - Tangle of the Bush
  • John Bucklow - Harbour Scene
  • Charles Bush - Dusk and the City (Dusk, Night and the City Series, No. 30)
  • Charles Bush - Flinders Street 1960
  • Donald F Campbell - Sand Dunes, Portsea
  • James Cant - Moonlight on the Black Hill, S.A.
  • Walter Chandler - Carr's Park Composition [sic]
  • John Coburn - Western Summer
  • H Kenneth Cook - Kimberley District
  • Robert Curtis - Grey Day, Bellambi
  • Robert Curtis - Black Mountain
  • Elsie Dangerfield - The Inlet, Narooma
  • Elsie Dangerfield - Brickworks, St. Leonards
  • Shay Docking - Sea Cliffs
  • Gerard Ebeli - Landscape
  • Gordon Esling - Souvenir of Old Parramatta
  • Gordon Esling - Wollondilly Ranges
  • Ellis Eyre - By the Roadside
  • James E Finlay - Sand dunes, North Cronulla
  • Claudia Forbes Woodgate - The Fire-Break
  • Claudia Forbes Woodgate - Past Splendour
  • David Fowler - Dry Season
  • Sam Fullbrook - Towards the Wonmulla Country, N.W. Australia
  • Doreen Gadsby - City Lights
  • Cyril Gibbs - Fringe of the Downs
  • Cyril Gibbs - Numinbah Valley, South Queensland
  • Reuben Gibson - Farmlands, The Oaks
  • Thomas Gleghorn - Inland Rain
  • Thomas Gleghorn - Summer Landscape
  • Kit Goninon - North Beach, Wollongong
  • Strom Gould - Landscape
  • Kenneth Green - Wet Day, Windsor Road
  • Alan R Grieve - Heat Haze, Dubbo
  • Robert H Grieve - Spring in the Goulburn Valley
  • Edward Hall - Hawkesbury River
  • Edward Hall - Illawarra Coastline
  • Henry Aloysius Hanke - Uriarra Crossing, A.C.T.
  • Allan Hansen - Rushcutters Bay
  • Allan Hansen - George Street, Sydney
  • Weaver Hawkins - Regatta Rhythm
  • Newton Hedstrom - Excavations
  • Elizabeth M Hegarty - The ringbarked giants
  • David Henwood - The Village
  • Sali Herman - The Antique Shop
  • Sali Herman - City Spring
  • J N Hiep - Boats at Fisherman's Beach
  • Lorraine Holmes - Across the Lake to Berkeley
  • Vera Hrubska - Centennial Park
  • Robert Hughes - Summer Landscape
  • Graeme Inson - Tooma Damsite, Snowy Mountains Area
  • Kenneth Jack - Nagambie
  • James R Jackson - Deserted Mines, Sunny Corner, N.S.W.
  • James R Jackson - Autumn Clouds, Bellingen
  • Jean Johnson - Bourke Street at Dusk
  • Jean Johnson - Bourke Street, Melbourne
  • Molly Johnson - The Old House, Double Bay
  • Henry Vere Justelius - The Fallen Tree
  • Aimee S Keynes - Kew Landscape
  • Garrett Kingsley - Old Coach House, Plumpton, N.S.W.
  • Jack Koskie - Old Forts, Sandy Bay, Hobart
  • Jack Koskie - Memorials, Canberra
  • George Lawrence - From Butler Steps
  • Valerie Lazarus - Rock Pool
  • Lilie Lowe - Narrabeen Creek
  • Vera D Massey - Hilltop Dairy, Windsor
  • Vera D Massey - The Water Hole, French's Forest
  • Sheila McDonald - Forest Green
  • Jack McDonogh - Along the Bathurst - Oberon Road
  • Alex McMillan - Yeends Terrace, Balmain
  • Arthur McNeill - Burnt Out
  • Charles Meere - Dry Spell Near Lismore
  • Jon Molvig - Landscape 1960
  • Allen J Mulcahy - Summer Showers, Bare Island
  • May Neill - Sunlight and Shadow
  • Walter Orthman - Aeroglen, Cairns
  • Walter Orthman - Evening
  • Dudley Parker - Mount Lindsay Country
  • William Peascod - The Gorge, Bungonia
  • Clif Peir - Ghost Mine, Leadville
  • L Scott Pendlebury - Old Farmhouse
  • Marjory Penglase - The New Roads
  • John Perceval - Dairy farm, Victoria (Winner: Wynne Prize 1960)
  • Douglas Pratt - On the Belubula River
  • Max Ragless - Birdsville
  • Hazel Raper - Lavender Bay, Sydney
  • Hazel Raper - Middle Harbour, Sydney
  • Arthur Evan Read - Sugar Mill at Night, Tully, N.Q.
  • Arthur Evan Read - Landscape with a Village, North Queensland
  • Tiiu Reissar - The Old Street
  • Rae Richards - Summer Forest
  • Rae Richards - Ways to the Sea
  • Joe Rose - The Glen, Randwick
  • William Salmon - Rubies in the Goldfields
  • William Salmon - Promise of Gold
  • John H See - Ginninderra Creek
  • Andrew Sibley - Tin Town, Queensland
  • Andrew Sibley - The First Rain
  • Stephen Sims - Roden Lane, Millers Point
  • Douglas E Smith - Coober Pedy
  • Lance Vaiben Solomon - The Way Home
  • Lance Vaiben Solomon - September Time
  • Frank H Spears - Windsor Landscape
  • Frank H Spears - Low Tide, North Harbour
  • Ronald Hewison Steuart - Entrance to the Hawkesbury
  • Ronald Hewison Steuart - Pattern of the bush
  • John Stockdale - Edge of Lake Eyre
  • John Talbert - Megalong Valley
  • Dora Toovey - Sunlit Bush, Middle Harbour
  • William Torrance - Newcastle Breakwater
  • Mary Troy - The White Tree Trunk
  • Thora Ungar - Approaching Storm
  • Harald Vike - View from Deer Park, Victoria
  • Billie Wallace - Milson's Point
  • Phyllis Paulina Waterhouse - Near Queenstown, Tasmania
  • Douglas Watson - Radiant Landscape
  • Brian Wild - Wentworthville Tile Works
  • Frank Wilkinson - White Solitude, Snowy Mountains
  • Rhys Williams - Canberra Pastoral
  • Reinis Zusters - Bush Waterfall
  • Theodore de Roty Fodone - Autumn Morning, Burragorang Valley
  • Frank K de Silva - Afternoon Storm, Brisbane