Skip to content

Winner for 1959

Reinis Zusters
Harbour cruise

Winner: Wynne Prize 1959


Finalists for 1959

  • Arthur Adams - Tuncurry Overcast
  • Arthur Adams - Old Entrace, Cooks River
  • John Ambler - Dusk
  • Frederic Henry Bates - Glass and Stone
  • Mary Brady - Gathering Storm, Bayview
  • Charles Bush - Custom House Intersection
  • Charles Bush - Towards East Melbourne
  • James Cant - In the Bush
  • Barry Chamberlain - Campbelltown Landscape
  • Ted Creasey - Cane Lands, N.Q.
  • Elsie Dangerfield - On the Beach
  • Elsie Dangerfield - Lake Scene
  • Clyve Elliott - Fishing Boat, Forster
  • Maximilian Feuerring - Beach
  • Mollie Flaxman - Burnt Trees
  • Mollie Flaxman - Tasmanian Landscape
  • Claudia Forbes Woodgate - Tropicana
  • William Frater - Country Shed
  • Reuben Gibson - Landscape, Ingleburn
  • Terry J Gleeson - Rutile Works, Currumbin, Queensland
  • Thomas Gleghorn - King Tide, Swansea
  • Thomas Gleghorn - Evening Image, Wangi Wangi
  • Duncan Goldfinch - Tribal Perplexity
  • Kenneth Green - Deserted, Cobbity [sic]
  • Kenneth Green - Sunday, Darling Harbour
  • Tom Green - Avon Road, Pymble
  • Tom Green - Harbour Foreshores
  • Alan R Grieve - Red Silence
  • Robert H Grieve - Mountain with Black Parrots, Wilsons Promontory
  • Edward Hall - Gale on the Coast
  • Edward Hall - Deserted Tower and Coal Trucks
  • Henry Aloysius Hanke - The Spit
  • Allan Hansen - Macleay Street, Kings Cross
  • Allan Hansen - Rushcutters Bay
  • Weaver Hawkins - Warragamba
  • Sali Herman - Kirribilli R.S.L.
  • Sali Herman - Beach Scene
  • Edith L Holmes - Late Afternoon Light, Tasmania
  • Robert Hughes - Seascape with Gull
  • Graeme Inson - Hill End
  • Graeme Inson - Farm, McGrath Hill [sic]
  • Kenneth Jack - The Town Hall at Talbot, Victoria
  • Kenneth Jack - The Bridge at Wildwood
  • Molly Johnson - Relic, Hartley Vale
  • J Noel Kilgour - The Gate
  • Garrett Kingsley - Afternoon, Richmond
  • Garrett Kingsley - Grey Day, Colo River
  • Ron Lambert - Near the Rotting Wharf, Cooktown
  • John Marrington - Winter Morning
  • Rosamond A V McCulloch - Coastline, Tasmans Peninsula
  • Jack McDonogh - Old House at Bathurst
  • Thora Medhurst - Harbour Rocks
  • Charles Meere - Winter Sunshine, Mosman
  • Charles Meere - Snow Clouds Over Tumut
  • Jon Molvig - Nocturne landscape
  • May Neill - The White Gate, Eastwood
  • L Scott Pendlebury - Street Scene, Melbourne
  • Douglas Pratt - A Bend in the Hunter River
  • Harry Pugmire - National Park
  • Max Ragless - The Birdsville Track
  • Max Ragless - Dust, Birdsville
  • Rae Richards - Rain Forest
  • Joy Roggenkamp - Maleny Landscape
  • Kenneth Roggenkamp - Soil Erosion
  • William Salmon - Wind Swept
  • T John Santry - Boats
  • Charles Saxton - Ebb Tide, Mosman
  • Hans Selke - Kings Cross, N.S.W.
  • J Lindsay Sever - Hilltop
  • Arnold Joseph Victor Shore - North West Victoria
  • Arnold Joseph Victor Shore - Bush Abstract
  • Stephen Sims - Balmain
  • Mervyn Smith - Point Bonney, Wilpena Pound
  • Lance Vaiben Solomon - The White Bauhinia
  • Lance Vaiben Solomon - After Rain
  • Frank H Spears - South of Sydney
  • Frank H Spears - Morning, North Harbour
  • Jeanette Stedman - Old Timers, Hill End
  • Jeanette Stedman - Anchorage
  • Ronald Hewison Steuart - Hilltop
  • Ronald Hewison Steuart - Ku-ring-gai hillside
  • Lillian Sutherland - Composition with Trees
  • C G Taylor - Shadows
  • William Torrance - Bermagui Boats
  • Phyllis Paulina Waterhouse - Narrawong
  • Rhys Williams - A Bend in the Hawkesbury
  • Rhys Williams - Sackville Reach, Hawkesbury River
  • C Dudley Wood - Yellow Cliff Face, Waratah Bay, Victoria
  • Susan Wright - Kelly Country
  • Reinis Zusters - Harbour cruise
  • Theodore de Roty Fodone - Wharf Activity, Darling Harbour