Skip to content

Winner for 1954

Arthur Evan Read
Cooktown

Winner: Wynne Prize 1954


Finalists for 1954

  • Thomas Piers Bourke - McElhone Steps
  • Mary Brady - Overlooking Snail's Bay
  • Mary Brady - Mid-Afternoon, Cornwallis
  • Charles William Bush - Farm Things, Tyabb
  • Charles William Bush - Near Tyabb
  • Mary Caldersmith - Head of Boy
  • Leslie A Campbell - Sunshine and Shadow
  • Reg Campbell - At Mount Lofty, S.A.
  • Reg Campbell - The Grose Valley
  • Robert Colligan - Landscape, The Oaks
  • H Kenneth Cook - The Breakwater, Port Phillip
  • H Kenneth Cook - Landscape, Bowral, N.S.W.
  • Elsie Dangerfield - At Narrabeen Lakes
  • Elsie Dangerfield - Laneway, Roseville
  • Mary Edwards - Bushland
  • Lawrence Elbourne - From the Churchyard, Sutton Forest
  • Lawrence Elbourne - The Paddock, Sutton Forest
  • John Eldershaw - The Bore
  • Mollie Flaxman - Quiet Waters
  • Ronald R Fletcher - The Track's End
  • Ronald R Fletcher - Street Scene
  • Darcy Forden - Old Town Hall Building, North Sydney
  • L Foy - Smith's Boatshed, Roseville
  • Herbert R Gallop - The South Coast, Gerringong, N.S.W.
  • Reuben Gibson - Busy Corner
  • Hector Gilliland - Footbridge, Young
  • Robert Greenwood-Webb - Major Haworth DSO
  • Alan R Grieve - Back Street
  • Alan R Grieve - Cathedral Steps
  • Paul Haefliger - Old House, Double Bay
  • Henry Aloysius Hanke - The Tumut River, Talbingo
  • Allan Hansen - Quondam Grandeur
  • Elaine Haxton - Surfer's Paradise
  • Sali Herman - Old Sydney
  • Edith L Holmes - Bally Park
  • James Ranalph Jackson - Morning, Cotter Crossing, A.C.T.
  • James Ranalph Jackson - Landscape, Cotter Crossing, A.C.T.
  • Peter James - The Floods at Newcastle
  • Jack Koskie - The Beach
  • George F Lawrence - The Harbour from Woolwich
  • W P Lawrow - Old Houses, Milson's Point
  • Leonard H Long - The River Gum, Cowra, N.S.W.
  • Elwyn Lynn - Suzanne Street
  • Elwyn Lynn - Landscape with Rocks
  • Mary McGregor - Bushland
  • Matthew Charles Meere - Winter Sunlight, Brownlow Hill
  • Max Middleton - The Flinders Ranges
  • Rufus Morris - Moorheads Cottage, Beside Juonama Creek [sic]
  • Rufus Morris - Tumut Valley Rapids, Talbingo, N.S.W.
  • Margaret Olley - Northern Landscape
  • Margaret Olley - Tropical Landscape
  • Dudley Parker - The Blue Hills
  • Clif Peir - The Gorge at Chewings Range
  • L Scott Pendlebury - Chicory Kiln, Phillip Island
  • William Pidgeon - Pyrmont Bridge, Morning
  • William Pidgeon - New England Highway, Wingen
  • Douglas Pratt - The Big Bluff, Warrumbungle Mountains, N.S.W.
  • Arthur Evan Read - North East Trades
  • Arthur Evan Read - Cooktown
  • Lloyd Rees - Suburban Sydney
  • John Rigby - Low Tide, Southport
  • John Rigby - Red Hills
  • Raimonds Rumba - Political Refugee
  • Albert Rydge - Harbour Impression
  • Albert Rydge - Cathedral Street
  • T John Santry - South Head
  • Pearl Sheldon - Roslyn Gardens
  • Stephen Sims - Miller's Point
  • Mervyn Smith - Construction
  • Mervyn Smith - Green Bay
  • Lance Vaiben Solomon - The Red Bridge
  • Lance Vaiben Solomon - Glass-House Valley
  • Frank H Spears - Little Arthur Street, North Sydney
  • Jeanette Stedman - Cliffs at Scarborough
  • Jeanette Stedman - The Fishing Boats, North Wollongong
  • C R Stoward - Boisterous Night, Myponga
  • Lionel H Taprell - The Postman
  • Graham A Thorley - Space
  • Dora Toovey - Lithgow Valley, N.S.W.
  • Mary Troy - Receding Wind and Rain, Blue Mountains
  • Phyllis Paulina Waterhouse - From Queen's Wharf, Melbourne
  • Rhys Williams - Noonday Shade
  • Rhys Williams - A Bend in the Hawkesbury
  • Barry Willis King - Lulu
  • Claudia Woodgate - Pearl Bay
  • Alda de Francesco - Morning at Watson's Bay