Skip to content

Winner for 1960

Leonard French
The Burial

Winner: Sir John Sulman Prize 1960


Finalists for 1960

  • Arthur Adams - The Early Bird, Cook's River
  • John Aland - Howling Dog
  • Luciana Arrighi - Children of the Dreamtime
  • Frederic Henry Bates - Tardy Travellers
  • Frederic Henry Bates - Summer Tryst
  • Mary Beeston - Blind Captain Cat Climbs Into His Bunk
  • John Burn - Drunken Horse
  • Charles Bush - Hongkong Side Street
  • Jack Carington Smith - Woman Reading
  • Frances Charteris - Races at Bathurst
  • H Kenneth Cook - Horror was a Fact of Death
  • James Davis - Solomon's Wisdom
  • James Davis - Guitar
  • Robert Dickerson - Family Group
  • Robert Dickerson - Migrant in the Bush
  • Gerard Ebeli - No. 17
  • Maximilian Feuerring - Moloch
  • Maximilian Feuerring - Danae
  • Roy Fluke - Maitland Collieries
  • Roy Fluke - Cahill Expressway
  • David Fowler - The Lunch Hour
  • Leonard French - The Burial
  • Thomas Gleghorn - Metamorphosis of Clytie
  • Thomas Gleghorn - Clytie at the Wall
  • Harold Greenhill - Amateur Fishers
  • Edward Hall - La Perouse 1960
  • Kevin 'Pro' Hart - The Arrest of Ned Kelly
  • Weaver Hawkins - The Cry of Man
  • Mabel Hawkins - Astranauts [sic]
  • Sali Herman - Aboriginal Burial Ground
  • Sali Herman - Aboriginal Burial Ground No. 4
  • Vera Hrubska - Sunflowers with Figures
  • Robert Hughes - Bird of Minerva
  • Kenneth Jack - Homage to Mozart
  • Cec Knight - Girl with Flowers
  • Cec Knight - Children Playing
  • Bernard Lake - Children, Unite!
  • Bernard Lake - Justice
  • Charles W Lander - T'was but a Dream
  • Byram Mansell - Corroboree
  • Elizabeth Martin - Initiation ceremony
  • Herbert McClintock - Tree Planting
  • Max Middleton - Balinese Market
  • Jon Molvig - Once in a Dreamtime
  • Jon Molvig - The Stockmen
  • Miriam Moxham - Stress and Strain
  • Ursula Old - Seagulls and Oystershells
  • William Peascod - Preparation for Corroboree
  • David Perry - Summertime
  • Carl Plate - Rough Surf No. 4
  • John Thomas Rigby - Child in a Garden
  • Joy Roggenkamp - Western Boy
  • Kenneth Roggenkamp - The Packers
  • Norma Ross - A Fringe Dweller
  • Charles Saxton - Suspended Chrysalis
  • Hans Selke - My Heart Belongs to Sydney
  • Algirdas Simkunas - Twins
  • Ken Sproule - Call from the Deep
  • Molly Stephens - Summer Element
  • Lillian Sutherland - Bringing the Net
  • Joan Alexandra Swinbourne - Housewarming
  • Joan Alexandra Swinbourne - At Taronga Park
  • Joseph Szabo - Painting
  • Joseph Szabo - Painting
  • John Talbert - Before the Battle of Hastings
  • Edwin Tanner - Backroom People
  • Ilse Tauber - La Ronde
  • Ilse Tauber - Actors
  • Wallace Thornton - Sculpture Student and Model
  • Dora Toovey - Storm and Sail
  • Mary Troy - Home After Shopping
  • Nell Van Der Zwan - Thursday Afternoon at the Sydney Bridge Club
  • Phyllis Paulina Waterhouse - Afternoon in a Steam Bath
  • Douglas Watson - Mining
  • Douglas Watson - Cane Cutters
  • Stan de Teliga - The Game